+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Aechmea

Aechmea

Rośliny z klimatu tropikalnego, w większości epifityczne. Niektóre gatunki przystosowały się do wzrostu w wiecznie zielonych, tropikalnych, subtropikalnych i mokrych lasach deszczowych, podczas gdy inne preferują bardziej suche regiony. Wiele roślin z tego gatunku posiada ostre kolce wzdłuż brzegów lub zewnętrznych krawędzi sztywnych, łukowatych, szerokich lub eliptyczno-owalnych liści. Rośliny z gatunku Aechmea charakteryzują dużą różnorodnością kolorystyczną: od soczyście zielonych, miedzianych, po srebrnozielone. Niektóre gatunki mają ciekawe wzory na liściach, inne białe krawędzie lub kolorowe plamki.
Podczas kwitnienia wytwarzają kwiatostany w postaci długich kłosów o barwach od czerwonej, czerwono-pomarańczowej, różowej lub fioletowej.
Są niekłopotliwe łatwe w pielęgnacji. Najlepiej rozwijają się na stanowiskach widnych, ze światłem rozproszonym, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Świetnie sobie radzą w umiarkowanej temperaturze (max 27℃). Wilgotność (z zakresu 60-90%) należy dostosować do temperatury, aby zapobiec podgniwaniu.
Ważne jest, aby w rozecie liściowej utrzymywać wodę.


Idealne rośliny do wilgotnego terrarium, wiwarium, paludarium oraz innych projektów w szkle. Mogą być także uprawiane jako rośliny ozdobne w pomieszczeniach.
Pochodzenie roślin z rodzaju Aechmea: Ameryka Środkowa i Południowa