+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Begonie

Begonie

Begonie należą do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Większość to rośliny wieloletnie, szeroko rozprzestrzenione na całym świecie: zarówno w większości regionów klimatu tropikalnego, subtropikalnego jak i w strefie umiarkowanej, gdzie sadzone są w gruncie lub uprawiane jako rośliny pokojowe. W zależności od struktury korzeni, dzielą się na trzy główne typy: bulwiaste, o korzeniach wiązkowych i kłączowe. Begonie to zarówno rośliny zielne, byliny, pnącza oraz krzewy, niektóre są epifityczne. Liście begonii są zwykle asymetryczne. Zarówno liście jak i kwiaty wykazują szeroką różnorodność kolorystyczną.

Begonie są najbardziej popularne ze względu na walory ozdobne. Są często krzyżowane.

Mając na uwadze szeroki zasięg występowania i różnorodność gatunków, niektóre begonie wymagają jasnego, pośredniego światła słonecznego, inne preferują nieco więcej cienia. W zależności od gatunku preferują temperatury z zakresu 15-29℃ oraz wilgotność powietrza na poziome 60-90%.

Większość gatunków oraz odmian doskonale sprawdzi się w wilgotnym terrarium, wiwarium, paludarium oraz innych projektach w szkle. Pięknie ozdobią wnętrze a niektóre gatunki również  przydomowy ogródek.

Występowanie roślin z rodzaju Begonia: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Afryka, Południowa Azja Południowa, obszar klimatu umiarkowanego.