+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Tillandsia

Tillandsia

Rodzaj Tillandsia jest najliczniejszym rodzajem w rodzinie bromeliowatych (Bromeliaceae). Znanych jest około 650 gatunków i wciąż okrywane są nowe.

W większości są epifityczne – rosną na drzewach (niektóre gatunki są litofityczne). Rosną w zróżnicowanych środowiskach. Można je spotkać zarówno w wilgotnych lasach deszczowych, górskich lasach mglistych, a także na pustyniach i półpustyniach.


Tillandsie to rośliny niekłopotliwe w uprawie. Preferują wysoką wilgotność powietrza (60-90%), ciepło (20-26°C) oraz jasne, pośrednie światło.
Idealnie sprawdzą się w terrariach, paludariach oraz innych projektach w szkle pod warunkiem zapewnienia cyrkulacji powietrza. Mogą być umieszczone w zbiorniku np. na korzeniach lub w strukturze tła.
Mogą być także uprawiane jako rośliny ozdobne w pomieszczeniach – wówczas należy 2x w tygodniu moczyć je w pojemniku z wodą lub zraszać 2-3 razy w tygodniu. Po namoczeniu należy delikatnie strząsnąć nadmiar wody z liści. Roślina musi przesychać między kolejnymi sesjami nawadniania.
Roślin z tego rodzaju nie umieszczamy w podłożu.

Gatunki, których liście są grube i pokryte drobnymi włoskami pochodzą z obszarów pustynnych i półpustynnych. Gatunki o intensywnie zielonych, cienkich liściach pochodzą z wilgotnych lasów.

Tillandsie chętnie kwitną a kolor oraz kształt kwiatostanu zależą od gatunku.


Występowanie roślin z rodzaju Tillandsia: Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Meksyk, południowe Stany Zjednoczone, Karaiby