+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Rhaphidophora

Rhaphidophora

Wieloletnie rośliny pnące z subtropikalnych i tropikalnych lasów deszczowych. Posiadają pędy czepne umieszczone pod liśćmi wzdłuż łodygi, pozwalające roślinie na lepsze przyleganie do powierzchni, po której się wspina. Zielone, zazwyczaj błyszczące liście często mają kształt owalny, lancetowaty lub podłużny. U większych gatunków liście mogą być podzielone lub perforowane, co ułatwia przedostawanie się przez korony drzew maksymalnej ilości światła, do niższych partii rośliny.

Są roślinami łatwymi w uprawie. Najlepiej radzą sobie na stanowiskach z jasnym, przefiltrowanym świetłem, wilgotnością powietrza ponad 70% oraz temperaturze z zakresu 18-26°C. Niektóre gatunki do prawidłowego wzrostu wymagają podpory. W zbiorniku będą się piąć po korzeniach oraz tle.

Mniejsze gatunki będą egzotyczną ozdobą wilgotnych terrariów, wiwariów, paludariów oraz innych projektów w szkle. Większe – ozdobią wnętrza jako egzotyczne rośliny pnące; potrzebują wówczas żyznego, dobrze przepuszczalnego podłoża, które powinno lekko przeschnąć między podlewaniami, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Docenią także regularne zraszanie.

Pochodzenie roślin z rodzaju Rhaphidophora: Tajlandia, Malezja