+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Bromeliowate

Bromeliowate (Bromeliaceae)

Rośliny z rodziny bromeliowatych to wieloletnie rośliny z klimatu tropikalnego. Wyróżniamy gatunki naziemne (występujące zwykle na terenach górskich i suchych), epifityczne (rosnące na drzewach w lasach nizinnych strefy tropikalnej) lub litofityczne (rosnące na skałach).

Są rodziną bardzo zróżnicowaną pod wieloma względami. Rosną najczęściej w formie rozety z liśćmi ułożonymi symetrycznie. Ich skąpy system korzeniowy służy przede wszystkim do zakotwiczenia, a funkcje pobierania wody i składników odżywczych przejęły liście. Wiele z nich ma jaskrawo ubarwione liście. Liście są często sztywne, podłużne, lancetowate. Niektóre posiadają kolce, inne pokrywa delikatny srebrnozielony lub biały meszek: są to tzw. trichomy, dzięki którym roślina wchłania wodę i składniki odżywcze. Wszystkie bromeliowate kwitną.

Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami. Przy wyższych poziomach światła rośliny muszą mieć również wyższą wilgotność i większą cyrkulację powietrza, aby zapobiec wysuszeniu.

Bromelie tolerują szeroki zakres temperatur, jednak średnie optymalne temperatury to 18-30℃ przez większą część roku. Preferują wilgotność względną na poziomie 50-75%. Należy pamiętać, iż ze wzrostem temperatur, potrzebują nieco wyższej wilgotności.

Rodzina ta ma kilka tysięcy gatunków, odmian i kultywarów. Wiele gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne, włóknodajne czy owocowe (np. Ananas comosus – ananas jadalny).

Są roślinami idealnymi do terrariów, wiwariów, paludariów oraz innych projektów w szkle. Większość może być także uprawiana jako rośliny ozdobne w pomieszczeniach.

Występowanie roślin z rodziny bromeliowatych: Ameryka Południowa i Północna, głównie część tropikalna. Najdalej na północ bromeliowate sięgają do Wirginii i Teksasu, najdalej na południe rosną na terenach od Chile po Argentynę