+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Sukulenty

Sukulenty

To sucholubne (kserofilne) rośliny gruboszowe, które dzięki możliwości gromadzenia zapasów wody w mięsistych organach (łodydze, liściach, ewentualnie korzeniach) znoszą długotrwałe susze.

W ogromnej większości sukulenty to naziemne byliny, rzadziej rośliny jednoroczne, dwuletnie i krzewy, czasem małe drzewa, rzadziej epifity rosnące w wilgotnych lasach równikowych.

Liście sukulentów są z reguły mięsiste, zazwyczaj płaskie, ale czasem też walcowate, zebrane w rozetę.

U większości liście mają kolor zielony, ale niektóre odmiany mogą przybierać odcienie czerwieni, różu lub fioletu, w zależności od warunków oświetleniowych. Zdarza się, że niewystarczająca ilość wody lub nieodpowiednia temperatura mogą również spowodować zmianę kolorów sukulentów. Co ciekawe, doskonale nawodnione sukulenty często wracają do zielonego koloru. Niektóre gatunki kwitną, wytwarzając kolorowe kwiaty.

Rośliny te rosną powoli.Preferują ciepłe temperatury przy niższej wilgotności, chociaż może to zależeć od gatunku. Większość sukulentów preferuje temperatury od 10 do 26℃ i wilgotność na poziomie 40-60%.

Podlewamy je oszczędnie, jednak w okresie wzrostu, czyli wiosną i latem, kiedy zapotrzebowanie sukulentów na wodę będzie nieco wyższe podlewamy częściej niż w okresach spoczynku – jesienią i zimą.

Występowanie: Sukulenty spotykane są niemal na całym świecie z wyjątkiem obszarów skrajnie chłodnych.