+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Araceae (Obrazkowate)

Araceae (Obrazkowate)

Do rodziny Obrazkowatych zaliczamy rośliny wieloletnie, w większości z systemem korzeniowym w postaci kłączy. Z reguły są roślinami lądowymi, bywają epifitami. Niektóre bytują na powierzchni wody. Liczne gatunki są pnączami. Liście Araceae są najczęściej grube mięsiste o przeróżnych formach i unerwieniu. Charakterystyczne dla niektórych odmian z tej rodziny są dwa rodzaje korzeni: podziemne i powietrzne, które ułatwiają roślinie wspinanie się po drzewach. Wytwarzają kwiaty w kształcie kolby, które w większości po przekwitnięciu wydają jagody.

Obrazkowate wykazują inteligentną adaptację ewolucyjną: zawierają kryształy szczawianu w mlecznym soku wewnątrz liści, który jest toksyczny w przypadku spożycia. Dzięki temu nie zostaną zjedzone w ich naturalnym środowisku, ale oznacza to, że podczas uprawy, w pomieszczeniu czy zbiorniku, należy trzymać je z dala od zwierząt i małych dzieci.

Najlepsze w uprawie roślin z rodziny obrazkowatych jest jasne, pośrednie światło, chociaż niektóre gatunki tolerują stanowiska ze słabym lub średnim natężeniem światła. Rośliny z rodziny Araceae preferują ciepłe i wilgotne warunki uprawy. W uprawie domowej nie zapominamy o regularnym zraszaniu.

Ze względu na ozdobne liście i kwiaty, są popularnymi roślinami ozdobnymi. Doskonale też sprawdzą się w wilgotnym terrarium, wiwarium, paludarium oraz innych projektach w szkle.

Występowanie roślin z rodziny Araceae: subtropikalna i tropikalna strefa klimatyczna (istnieją również nieliczne wyjątki z innych stref).