+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Storczyki epifityczne

Storczyki epifityczne

To jedna z dwóch postaci występowania storczyków. W swoim naturalnym środowisku storczyki epifityczne rosną przytwierdzone do pni, gałęzi czy skał, ale nie są pasożytami. Poprzez korzenie powietrzne pobierają wodę i składniki odżywcze.

Storczyki epifityczne mają nieco inne wymagania pielęgnacyjne niż ich gruntowe odpowiedniki. Tolerują jasne stanowisko uprawy (bez dostępu do bezpośrednich promieni słonecznych). Niektóre gatunki dobrze będą się czuły w miejscach nieco bardziej zacienionych. Idealne temperatury średnie dla uprawy to w zależności od gatunku 10-27℃, przy czym gatunki rosnące w górach, będą tolerowały nawet temperatury bliskie 4℃. Wilgotność powietrza powinna oscylować wokół 60-90%.

Przy uprawie storczyków epifitycznych w zbiornikach, możemy umieścić je na podkładce z kory, na korzeniu lub w doniczce z drobną korą.

Doskonale sprawdzą się w wilgotnym terrarium, wiwarium, paludarium oraz innych projektach w szkle. Trzeba pamiętać, że storczykom uprawianym w zbiornikach należy zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Pochodzą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych.