+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Storczyki

Storczyki

To rośliny należące do rodziny Orchidaceae, która jest zróżnicowana i szeroko rozpowszechniona. Występują zarówno w równikowych tropikach jak i arktycznej tundrze oraz na innych obszarach (z wyjątkiem Antarktydy). Storczyki to rośliny wieloletnie. W naturalnym środowisku występują jako storczyki naziemne (występują w obszarach leśnych Ameryk) oraz epifityczne (występują w obszarach tropikalnych lub subtropikalnych) rosnące przytwierdzone do pni, gałęzi lub skał. U storczyków występują korzenie przybyszowe lub powietrzne pokryte tkanką chłonącą wilgoć z powietrza. Niektóre gatunki posiadają pseudobulwy, służące do gromadzenia wody i soli mineralnych. Niektóre ze storczyków mają znaczenie użytkowe, jak np. wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia)

Liście storczyków są z reguły pojedyncze, całobrzegie i nagie zaś kwiaty barwne, niekiedy pachnące, bardzo zróżnicowane pod względem kształtu i przystosowania do zapylenia.

Generalnie storczyki preferują jasne stanowisko uprawy. Niektóre gatunki dobrze będą się czuły w miejscach nieco bardziej zacienionych. Mając na uwadze szeroki zasięg występowania i różnorodność gatunków, temperatury średnie dla uprawy storczyków to 10-27°, przy czym gatunki rosnące w górach, będą tolerowały nawet temperatury bliskie 4℃. Wilgotność powinna oscylować wokół 60-90%.

Trzeba pamiętać, że storczykom uprawianym w zbiornikach należy zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Doskonale sprawdzą się w wilgotnym terrarium, wiwarium, paludarium oraz innych projektach w szkle. Niektóre odmiany popularne są w uprawie jako rośliny doniczkowe.