+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Alsobia

Alsobia

Rośliny z rodzaju Alsobia charakteryzują się zwartym pokrojem, tworzą rozłogi. W naturalnym środowisku są roślinami okrywowymi, rosnącymi pod drzewami w lasach deszczowych. Są spokrewnione z fiołkami afrykańskimi  (Saintpaulia ionantha) i podobnie jak one mają niewielkie, mięsiste, „futrzaste” liście. Chętnie i często kwitną, wytwarzając wyjątkowo ozdobne kwiaty. 

Rośliny z rodzaju Alsobia są łatwe w pielęgnacji i dość szybko rośną. Lubią jasne, rozproszone światło – z dala od bezpośrednich promieni słonecznych (źródła światła w zbiorniku). Tolerują szeroki zakres temperatur, w zależności od gatunku: 5-35℃ oraz wilgotność powietrza na poziomie 60-90%. Podlewamy, gdy podłoże zacznie przesychać. W uprawie domowej, polecamy wlewać wodę do podstawki. Tolerują krótkotrwałe przesuszenie.

Podobnie jak fiołek afrykański, alsobie nie lubią wody zalegającej na liściach, ale docenią wilgotność delikatnej mgiełki.

Ozdobią tropikalne terrarium, wiwarium czy inny projekt w szkle. Dobrze sprawdzą się także jako rośliny domowe, np. w wiszącym koszu, ze względu na piękne rozłogi układające się kaskadowo.

Pochodzenie roślin z rodzaju Alsobia: Meksyk, Gwatemala, Kostaryka