+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Ceropegia

Ceropegia

Rośliny z rodzaju Ceropegia to wiecznie zielone, wieloletnie rośliny pochodzące z rejonów o niskiej wilgotności. Są sukulentami liściowymi: nadmiar wody gromadzą w liściach lub bulwach. W naturalnym środowisku z reguły porastają łąki, także te na większych wysokościach z mniejszą ilością opadów. Niektóre gatunki można spotkać w lasach. U większości roślin z rodzaju Ceropegia łodygi są pnące lub wijące się. Kilka gatunków wykazuje wzrost wyprostowany. W zależności od gatunku niewielkie liście są grube i mięsiste. Rodzaj ten charakteryzuje się różnorodnością blaszek liściowych: od jajowato-eliptycznych, lancetowatych do podłużnych. U nielicznych gatunków obserwujemy liście szczątkowe lub nieobecne.

Zazwyczaj kwiaty są zielone, żółte lub różowo-fioletowe o bardzo ciekawych kształtach.

Są roślinami łatwymi w uprawie, pod warunkiem zapewnienia im optymalnych warunków. Stanowisko uprawy powinno znajdować się w jasnym pośrednim świetle. Należy zapewnić im temperaturę z zakresu 21–29ºC oraz wilgotność na poziomie 40-50%. Zalecamy dobrze przepuszczalne podłoże.

Rośliny z rodzaju Ceropegia idealnie sprawdzą się w wiwariach, terrariach, paludariach oraz innych projektach w szkle. Dobrze sprawdzą się również jako rośliny doniczkowe.

Pochodzenie roślin z rodzaju Ceropegia: Afryka, Azja Południowa, Australia