+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Chirita

Chirita

Rośliny należące do rodzaju Chirita pochodzą z klimatu tropikalnego. Mają zwarty pokrój. W naturalnym środowisku z reguły porastają obrzeża lasów oraz brzegi górskich potoków. Są spokrewnione z fiołkami afrykańskimi (Saintpaulia ionantha) i podobnie jak one mają niewielkie, mięsiste, lekko owłosione liście tworzące rozetę. Chętnie i często kwitną, wytwarzając ozdobne kwiaty w kształcie dzwonków.

Rośliny z tego rodzaju są łatwe w pielęgnacji i dość szybko rosną. Służy im rozproszone światło (z dala od  bezpośredniego działania silnego źródła światła). W zależności od gatunku preferują temperaturę z zakresu 18-27℃ oraz wilgotność na poziomie 50-80%. Podlewamy gdy podłoże zacznie przesychać. Tolerują krótkotrwałe przesuszenie.

Są idealnymi roślinami do terrariów, wiwariów, paludariów oraz innych projektów w szkle. Z powodzeniem mogą być także uprawiane jako rośliny doniczkowe – wówczas najlepiej wlewać wodę do podstawki. 

Podobnie jak fiołek afrykański, rośliny z tego rodzaju nie lubią wody zalegającej na liściach, ale docenią wilgotność delikatnej mgiełki.

Pochodzenie roślin z rodzaju Chirita: Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, Chiny Południowe