+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Chlorophytum

Chlorophytum

Rośliny z rodzaju Chlorophytum to wiecznie zielone rośliny wieloletnie z regionów tropikalnych i subtropikalnych. W naturze występują w zaroślach dolin rzecznych, rejonach górskich, na stromych wałach, terenach płaskich i klifach.

Liście roślin z rodzaju Chlorophytum rosną w rozetach i są zazwyczaj wąskie i podłużne. Mogą być zielone, w zielono-białe, zielono-kremowe paski, inne zaś wyróżniają się pomarańczowymi ogonkami i nerwami. U niektórych gatunków roślin z tego rodzaju dojrzałe rośliny wypuszczają długie pędy, na których znajdują się młode rośliny oraz małe, białe kwiaty. 

Są roślinami łatwymi w uprawie. Wykazują szeroką tolerancję na poziom światła, ale należy unikać stanowiska, w którym będą wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne (lub będą blisko źródła światła w zbiorniku). W zależności od gatunku optymalne warunki uprawy to temperatury z zakresu 15–24°C oraz wilgotność na poziomie 50-70%. 

Rośliny z tego rodzaju idealnie nadają się do tropikalnego terrarium, wiwarium, paludarium oraz innego projektu w szkle. Będą także doskonałą ozdobą wnętrza.

Występowanie roślin z rodzaju Chlorophytum: Afryka Środkowa i Południowa, Australia, Azja