+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Hoya

Hoya

Rośliny z rodzaju Hoya to wiecznie zielone, wieloletnie pnącza, rzadko krzewy, pochodzące ze stref tropikalnych. Wiele gatunków to rośliny epifityczne, porastające pnie drzew. Niektóre rosną na obszarach skalistych. Do wspinania się wykorzystują korzenie przybyszowe. Liście mogą przybierać różne formy: od błyszczących i gładkich po karbowane lub pokryte meszkiem; żyłkowanie może być widoczne lub nie. Wiele gatunków ma powierzchnie liści nakrapiane nieregularnymi małymi srebrzystymi plamkami. Hoje często kwitną wytwarzając nierzadko pachnące efektowne, różnobarwne kwiaty skupione w baldaszki.

Zazwyczaj są roślinami łatwymi w pielęgnacji. Większość roślin z rodzaju Hoya preferuje jasne, pośrednie światło, temperatury z zakresu 16-29℃ oraz wilgotność na poziomie 50-70%.

Są roślinami idealnymi zarówno do wiwariów, terrariów jak innych projektów w szkle. Pięknie ozdobią także wschodni, zachodni lub północny parapet. Nie zapominamy wówczas o regularnym zraszaniu.

Występowanie roślin z rodzaju Hoya: Filipiny, Indie, Tajlandia, Malezja, Wietnam, Bangladesz, Indonezja, Polinezja, Nowa Gwinea, Australia