+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Murdannia

Murdannia

Rośliny należące do tego rodzaju to rośliny wieloletnie lub jednoroczne z klimatu tropikalnego. Większość gatunków występuje na wilgotnych siedliskach, mokradłach czy terenach zalewowych. Mimo pozornego podobieństwa do roślin z rodzaju Cryptanthus, w rzeczywistości rośliny te są trawami. Większość gatunków charakteryzuje się wydłużonymi, soczyście zielonymi liśćmi o falistych krawędziach i miękkiej teksturze. Podczas kwitnienia na wierzchołkach łodyg pojawiają się skupiska drobnych fioletowych lub kremowo-białych kwiatów w kształcie gwiazdy. 

Są roślinami łatwymi w uprawie. Rosną szybko, więc przycinanie zapobiegnie wydłużaniu się pędów. Optymalne warunki uprawy to stanowisko w jasnym rozproszonym świetle, wilgotność na poziomie 60-90% oraz temperatury z zakresu 12-35°C (w zależności od gatunku).

Są idealnymi roślinami do tropikalnego terrarium, wiwarium, paludarium lub w innego projektu w szkle. Dobrze sprawdzą się także jako rośliny doniczkowe. Dla prawidłowego wzrostu wymagają żyznego podłoża. Podlewamy dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

Niektóre gatunki roślin z tego rodzaju są powszechnie używane w ziołolecznictwie.

Występowanie roślin z rodzaju Murdannia: Afryka, Azja, Australia i Oceania, Ameryka Południowa