+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Passiflora

Passiflora

Rośliny z rodzaju Passiflora to szybkorosnące winorośla z klimatu tropikalnego. Kształt, kolor i faktura liści różnią się w zależności od gatunku. Blaszki liściowe mogą być jedno- lub kilkuklapowe.  Większość gatunków wytwarza spektakularne kwiaty. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne, podczas gdy inne – ze względu na jadalne owoce. Większość gatunków z tego rodzaju wspina się za pomocą wąsów czepnych, dlatego w uprawie dobrze jest zapewnić im podporę, wokół której roślina będzie mogła się wspinać/oplatać.

Są roślinami łatwymi w uprawie. Dobrze rosną zarówno w jasnym świetle rozproszonym jak i w półcieniu. Preferują stanowiska wilgotne (60-80%) oraz temperatury z zakresu 12-30°C (w zależności od gatunku). W sprzyjających warunkach uprawy kwitną. Przycinanie jest koniecznością dla poprawienia ich kondycji. Mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe.

Występowanie roślin z rodzaju Passiflora: strefy międzyzwrotnikowe i podzwrotnikowe obu Ameryk, Azja Południowo-Wschodnia, Australia, wyspy Oceanu Spokojnego