Peperomie
Peperomie zazwyczaj są bylinami, czasem występują jako pnącza. W naturze rosną w poszyciu wilgotnych lasów deszczowych, niektóre jako epifity na drzewach, inne na skałach. Wiele gatunków uprawianych jest w klimacie ciepłym jako rośliny ogrodowe, a w klimacie chłodnym jako rośliny pokojowe i szklarniowe.
Peperomie zazwyczaj mają owalne lub sercowate, grube, mięsiste liście, magazynujące wodę. Niektóre gatunki mają liście gładkie, inne zaś karbowane; bywają też pokryte srebrnymi żyłkami lub plamkami. U większości liście są w głęboko szmaragdowozielonym kolorze. Podczas kwitnienia wytwarzają wąskie zielono-żółte, czasem brązowe kwiaty w postaci kłosa.
Rośliny z rodzaju peperomia dosyć wolno rosną. Większość toleruje przycinanie, w celu uzyskanie zwartego pokroju.
Peperomie z reguły preferują jasne, pośrednie stanowisko uprawy (z dala od bezpośrednich promieni słonecznych). Gatunki występujące na obszarach tropikalnych wymagają wilgotności nawet powyżej 90%. Natomiast sporo peperomii dobrze funkcjonuje przy wilgotności na poziomie od 40 do 90% i temperaturach z zakresu 18-30℃.
Doskonale sprawdzą się w wilgotnym terrarium, wiwarium, paludarium oraz innych projektach w szkle. Wiele odmian z powodzeniem może być uprawiana jako rośliny ozdobne w pomieszczeniach.
Należy jednak uważać, żeby ich nie przelewać i nie sadzić w zbiornikach w miejscach z wiecznie mokrym podłożem.
Występowanie: strefa międzyzwrotnikowa aż po strefy umiarkowane w południowej części Ameryki Południowej, Afryki, w Nowej Zelandii oraz w Japonii