+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Petrocosmea

Petrocosmea

Do rodzaju Petrocosmea należą niewielkich rozmiarów rośliny tropikalne o zwartym pokroju. W naturze porastają zarówno poszycie lasów tropikalnych jak i zacienione i wilgotne szczeliny skalne. Rośliny z tego rodzaju są spokrewnione z fiołkami afrykańskimi (Saintpaulia ionantha) i podobnie jak one mają mięsiste, lancetowate lub zaokrąglone zielone liście, pokryte delikatnym meszkiem. Podczas kwitnienia, wytwarzają ozdobne białe lub fioletowe, dzwonkowate kwiaty.

Są roślinami łatwymi w uprawie. Tolerują prawie wszystkie warunki oświetleniowe, jednak z dala od ostrego i bezpośredniego światła słonecznego. W zależności od gatunku, optymalne warunki uprawy to temperatury z zakresu 22-30°C oraz wilgotność na poziomie 60-90%. Rośliny z tego rodzaju wymagają zwiększonej cyrkulacji powietrza i nie lubią wody zalegającej na liściach, ale docenią wilgotność delikatnej mgiełki. 

Będą egzotyczną ozdobą tropikalnego terrarium, wiwarium, paludarium lub innego projektu w szkle. Dobrze sprawdzą się także jako rośliny doniczkowe – najlepsze będzie dla nich stanowisko na parapetach okien wschodnich i zachodnich i północnych. Wlewamy wodę do podstawki, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.

Występowanie roślin z rodzaju Petrocosmea: Azja