+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Rhipsalis

Rhipsalis

Rodzaj sukulentów z klimatu tropikalnego. Rośliny z tego rodzaju są zazwyczaj epifitami, ale bywają również litofitami (porastają skały) lub roślinami naziemnymi. Większość gatunków ma rozgałęzione, zazwyczaj zwisające łodygi, o różnorodnym przekroju. Po kwitnieniu wytwarzają małe, mięsiste, półprzezroczyste jagody.

Są roślinami łatwymi w uprawie. Niektóre gatunki będą dobrze czuły się w jasnym przefiltrowanym świetle, zaś inne preferują stanowiska lekko zacienione lub półcień. W zależności od gatunku należy im zapewnić wilgotność powietrza na poziomie ok. 50% oraz temperaturę w granicach 21-24°C. 

Idealnie sprawdzą się w terrarium czy paludarium oraz we wnętrzu – w wiszącym koszu w oknie północnym lub zachodnim. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Jako epifity docenią przepuszczalne podłoże.

Występowanie roślin z rodzaju Rhipsalis: Ameryka Środkowa, części wysp Karaibskich i część północnej i południowej Ameryki Południowej. Jeden gatunek (Rhipsalis baccifera) dodatkowo występuje w Afryce, na Madagaskarze, Sri Lance, w Indiach i Nepalu