+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Saintpaulia

Saintpaulia

To rodzaj, do którego należą niewielkich rozmiarów wieloletnie rośliny zielne, porastające wyżej położone wilgotne i zacienione podgórskie lub górskie lasy deszczowe w tropikalnej Afryce Wschodniej. Często rosną na stromych skałach lub w wąwozach, wzdłuż północnej strony zacienionych strumieni.

W naturze rośliny z rodzaju Saintpaulia są litofityczne: rosną na skałach, szczególnie na stromych powierzchniach.

Wyróżniają się ciemnozielonymi, mięsistymi owalnymi liśćmi, pokrytymi delikatnym meszkiem. Często i chętnie kwitną wytwarzając fioletowe kwiaty. Rośliny z rodzaju Saintpaulia są często wykorzystywane do tworzenia nowych, jeszcze ciekawszych odmian wyróżniających się głównie kolorami i kształtami kwiatów.

Są niekłopotliwe w uprawie. Wiele gatunków może rosnąć w warunkach słabego oświetlenia i kwitnąć przez cały rok. W zależność od gatunku optymalne temperatury uprawy to 18-32℃ i wilgotność powietrza na poziomie 60-80%. Rośliny te nie tolerują wahań temperatury oraz wilgotności i nagłych przeciągów. Łatwo rozmnażają się z sadzonek liściowych.

Są idealnymi roślinami do terrariów, wiwariów, paludariów oraz innych projektów w szkle. Z powodzeniem mogą być także uprawiane jako rośliny doniczkowe – wówczas najlepiej wlewać wodę do podstawki. 

Nie lubią wody zalegającej na liściach, ale docenią wilgotność delikatnej mgiełki.

Pochodzenie roślin z rodzaju Saintpaulia: tropikalna Afryka Wschodnia