+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Selaginella

Selaginella

Bardzo zróżnicowany rodzaj zielnych bylin lub roślin jednorocznych, w większości płożących. Rosną w różnych typach siedlisk, jednak większość gatunków rośnie w zacienionych i wilgotnych obszarach lasów tropikalnych. Nieliczne gatunki są kserofityczne: rosną w stosunkowo suchych warunkach, na odsłoniętych powierzchniach skalnych – te gatunki wykształciły zdolność przetrwania w krótkotrwałych okresach przesuszenia.

Pędy i liście niektórych roślin z rodzaju Selaginella  przybierają ciekawe kolory – od brązowego, poprzez czerwony aż do niebieskiego. Niektóre gatunki wykorzystywane są jako rośliny lecznicze.

Są roślinami dość łatwymi w uprawie. Gatunki cieniolubne/wilgociolubne najlepiej rozwijają się w jasnym świetle pośrednim lub półcieniu. W zależności od gatunku preferują temperatury z zakresu 12-26°C oraz średnią do wysokiej wilgotność powietrza (70-90%). Podłoże musi być stale wilgotne. Ponieważ rośliny te rozrastają się dosyć intensywnie, okazjonalne przycinanie pomoże kontrolować ich wzrost. 

Idealnie sprawdzają się jako rośliny okrywowe do wilgotnych terrariów, wiwariów, paludariów oraz innych projektów w szkle, przy zapewnieniu dobrej cyrkulacji powietrza.

Występowanie roślin z rodzaju Selaginella: wszystkie części świata, szczególnie obszary tropikalne. Sporadycznie spotkać je można w strefach arktyczno-alpejskich.