+48 608256601
terrabotanica.pl@gmail.com

Wątrobowce i Mchy

Mchy

Wraz z wątrobowcami należą do mszaków. W przeciwieństwie do roślin naczyniowych nie posiadają organów takich jak łodyga, liście, korzenie. W ich budowie wyróżniamy łodyżkę, listki oraz chwytniki. Nie posiadają tkanki okrywowej, co sprawia, że mogą wchłaniać wodę przez listki. Mchy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wilgoci. Jednak wiele gatunków przejawia zdolność przeżycia, nawet w przypadku całkowitego wyschnięcia. Kilka godzin ponownego namaczania przywraca je z powrotem do życia.

Przeważnie tworzą skupiska w ocienionych i wilgotnych miejscach. Wykazują się mnogością tekstur, kolorów, kształtów, rozmiarów i wzorców wzrostu.

Są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Większość gatunków występuje w klimacie umiarkowanym jednak można je spotkać również w skrajnych warunkach np. na terenach pustynnych, w zimnych ośnieżonych górach jak i w wilgotnych jaskiniach. Posiadają umiejętność przetrwania w ekstremalnych temperaturach (od -15 do około 40ºC). Niektóre z nich przystosowane są do życia w wodzie.

Z powodzeniem będą rosły zarówno w wilgotnych wiwariach, terrariach jak innych projektach w szkle przy zapewnieniu wysokiej wilgotności. Mogą porastać korzenie, gałęzie oraz podłoże.

Wątrobowce

Należą do mszaków. Nie posiadają liści  – zamiast tego mają poskręcane formy zielonej tkanki zwanej plechą. Występują na całej kuli ziemskiej. Bardzo licznie rosną w wilgotnych lasach równikowych i w lasach mglistych obszarów górskich. W naturalnych warunkach rosną na nagiej ziemi, martwym drewnie lub korze drzew. W strefie międzyzwrotnikowej część gatunków porasta liście roślin zimozielonych. Często można je spotkać na brzegach rzek i strumieni.

Są roślinami stosunkowo łatwymi w uprawie, przy zapewnieniu im odpowiednich warunków. Preferują miejsca cieniste oraz z umiarkowanym oświetleniem.

Dobrze rosną w szerokim zakresie temperatur od 5-30°C. Są wrażliwe na wysychanie, stąd wymagają mokrych stanowisk o dużej wilgotności powietrza.

W wilgotnym terrarium, wiwarium czy paludarium mogą z powodzeniem utworzyć niską zieloną matę na dnie zbiornika.